Příznaky nemocí nehtů
Pěkné zdravé nehty zdobí, zatímco nemocné jsou pro zlost. Poradíme, jak rychle odhalit malé problémy, ze kterých se mohou stát velké. Umíte poznat bradavičky nebo plísně na nehtech?
Olámané nehty anebo oprýskaný lak jsou jen vrcholkem ledovce nedostatků, které mohou rukám ubližovat. K dalším patří poškozená kůžička okolo nehtů, rýhy, barevné změny a samozřejmě infekce. Přestože to bývají problémy nepříjemné a často i nápadné, k lékaři se s nimi moc nechodí.
„Lidé nepovažují například křehkost nebo skvrny na nehtech za velký problém. A to dokonce ani tehdy, když už se na nich zjevně usadila plíseň nebo bradavičky,“ říká MUDr. Miloslava Rusková Moskalyková, dermatoložka z Cled v Uhřiněvsi. „Do ordinace se vypraví až s pěkně rozvinutým postižením, kdy je léčení nepříjemné a zdlouhavé.“
Odkud se potíže berou
Plísně i bradavice jsou velké cestovatelky a snadno se přenášejí. Za šíření bradavic jsou odpovědné viry, k plísňové nákaze dojde zejména stykem se spórami hub. Jejich usazení na nehtech není nic výjimečného, stačí k tomu trocha smůly – kráčet ve stopách infekčního nositele choroby. Častým místem získání nákazy jsou vlhké a teplé sauny, bazény a sprchy u tělocvičen, kde může infekce v šupinách kůže čekat i poměrně dlouho.
Nebezpečné je i půjčování například sportovních bot, používání společných ručníků v rodině nebo chůze bosky po koberci v letadlech a v hotelech.
Jak poznat nebezpečí včas?
Suchá kůže se sklonem k praskání: je snadnou kořistí infekcí. Pomoc je jednoduchá – krém na ruce a také nošení zimních rukavic v chladu. Kůže se zjemní, zpevní, zmizí bolestivé záděry i drobné prasklinky. Nevyplácí se podcenit ani třepení a křehkost nehtů. Na lámavé nehty se dá vyzrát péčí, pomůže nošení ochranných rukavic při manipulaci se saponáty a zahradní chemií.
Máte drsné tuhé pupínky okolo nehtů? To jsou bradavice. Usazují se po stranách nehtové ploténky, ale i pod ní. Mohou se množit a přenášet i nepatrným poraněním, klidně si je přinesete jako suvenýr z bazénu.
„Likvidace patří jen do ruky lékaři, amatérské pokusy o odstranění končí jejich dalším rozsevem,“ říká MUDr. Ivana Stejskalová, dermatoložka z Prahy 9, Běchovic. „Zajímavé ale je, že právě bradavice dobře reagují na alternativní psychogenní přístupy. Může to souviset s propojením imunity s centrálním nervovým systémem.“
Změny barvy nehtové ploténky, tak se projevuje plíseň nehtů, onychomykóza; postupně přechází z bílé na žlutou i hnědou, tak, jak ji plíseň postupně stravuje. Nehty se začnou drolit a pacienta čeká nepříjemné martýrium. Houbovité mikroorganismy, které potíže způsobují, napadají nehtové lůžko a nehet. Pro vstup do těla potřebují připravit cestu, tedy jak drobná poškození kůže, tak i snížení její obranyschopnosti, například častým máčením. Proto infekce nepostihne každého.
Zarudnutím kůže v okolí nehtů, bolestivostí, někdy i otoky se projevuje kvasinková infekce, nejčastěji Candida albicans. Neléčená ovlivní změny tvaru nehtů.
„Vzhled nehtů samozřejmě ovlivňují i další příčiny, včetně dědičnosti. Negativně se na nich může podepsat například nedostatek vitaminů a minerálů nebo některé nemoci – lupénka, cukrovka, bakteriální infekce nebo zarůstání. Potíže s infekcemi nehtů může způsobovat i vysoký obsah cukru v pracovním prostředí, kdy jsou ohroženi cukráři a pekaři,“ říká lékařka Rusková Moskalyková.
Ocet, hypermangan nebo olej Tea tree
Naše babičky doporučovaly na plísně bylinnou koupel nebo mast, třeba s měsíčkem zahradním, případně levandulí lékařskou. Lékaři radí ponořit po návratu z bazénu nohy do vody, do které dáme trochu octa nebo pár zrníček hypermanganu (voda by měla být lehce růžová). Jsou dobrou prevencí proti vzniku plísní.
Další možností je olej Tea tree. Toto silné přírodní antiseptikum dokáže likvidovat bakterie, viry a plísně. Preventivně stačí, když si kápneme pět kapek oleje do dvou deci vody. Roztok nanášíme houbičkou na kůži chodidel a mezi prsty. Při začínajících potížích je možné natřít postižená místem 100% olejem. Tea tree nemá vedlejší účinky a plísně na něj neumějí získat odolnost. Nebyla u něj zaznamenána žádná alergická reakce.
Koho trápí nejvíc
Vedle běžných pacientů přivítají kombinovanou léčbu hlavně:
- diabetici a vůbec pacienti s horším prokrvením kůže rukou nebo nohou;
- lidé starší 60 let;
- pacienti se sníženou imunitou;
- ale také ti, u kterých je infekce kombinovaná a zvláště úporná.