Zápach a pocení nohou

Dá se bojovat se zápachem nohou?

Zapáchající nohy netrápí jen muže. Nezřídka se stane, že žena nosící celý den  boty z umělé kůže, koženkové lodičky či silonové punčocháče na rozpraskaných nohách se po příchodu na návštěvu, kde se zuje, necítí dobře a uvolněně. Její nohy jsou nepříjemně cítit, což může být znamením kožního onemocnění.
Dermatologové doporučují všem, kdo shledají na svých nohách praskliny, oloupanou kůži a zároveň jim náhle začaly více zapáchat nohy, návštěvu odborníka. Zápach totiž může ukazovat na propukající plísňové onemocnění nohou, jež je třeba léčit odborně.

Co s dlouhodobým zápachem?

Co si však počít se zápaechem nohou, který nás provází dlouhodobě a zhoršuje se v zimním období, kdy máme boty celý den uzavřené v neprodyšných botách, anebo v létě, kdy zas trpíme nadměrným pocením? Odborníci tvrdí, že na chodidlech se nachází asi 250 tisíc potních žlázek, které mohou vyprodukovat až půl litru potu denně. Proto čím více se nohy potí, tím větší mají tendenci zapáchat.

Doporučení:

1) Nohy v teplém letním období obouváme do prodyšné, vzdušné obuvi.
2) V zimním období se vyhýbáme latexovým, koženkovým botám, dáváme přednost kůži, semiši, látce.
3) Ponožky a punčocháče by měly být z čisté bavlny, doporučovány jsou i textilie obsahující nanočástice stříbra.
4) Dodržujeme hygienu: vedle častého omývání nohou teplou vodou a ošetřování zrohovatělé či popraskané kůže nezapomínáme na měnění ponožek či punčocháčů, stejně jako na přezouvání v práci do přezůvek.
5) Večer ulevíme nohám v bylinné lázni.
6) Obuv si můžeme vymývat octem, stejně jako nohy. Použít můžeme také jedlou sodu, nebo deodoranty a prostředky proti pocení.

Zápachu nohou se dá bránit stříbrem, bylinkami nebo botulotoxinem

Pocení a zápach nemusí vyvolávat jen zapaření chodidla během letního období. Zápach může vyvolávat obuv vyrobená z nepřírodních, syntetických materiálů. Na pozoru by se tedy měly mít dámyženy, které si oblíbily kozačky či lodičky vyrobené z plastových, koženkových či latexových materiálů.
Zcela úplně se zápachu nedá zbavit, každopádně je možné se mu účinně bránit.
Vedle bavlněných ponožek existují také ponožky vyrobené z vláken obsahujících nanočástice stříbra. Ty omezují tvorbu bakterií a pomáhají odvádět pot i bojovat se zápachem, plísněmi a bakteriemi.
Roztoky, které se dnes používají k prevenci zápachu nohou, jsou většinou založeny na bázi antiperspirantů nebo deodorantů. Dají se využít i krémy, které mají tento účinek proti pocení.
Vhodné je nosit i otevřenou obuv. To znamená v letním nebo teplejším období sáhnout po sandálech nebo otevřených botách. Samozřejmě je třeba dbát o zvýšenou hygienu,“ .

Hygiena a čistá obuv

Důsledné dodržování hygieny neznamená pouze večer po příchodu z práce si umýt nohy a chodidla, obsahuje v sobě několikero omývání chodidel teplou vodou denně.
Postižení by neměli zapomínat na odstraňování zrohovatělé kůže na chodidlech a patách, poté by měli nohám dopřát bylinkový balzám s kostivalem, arnikou, nebo měsíčkem, což vše nabízí pravidelná návštěva pedikérky.
Tuto péči by mělo doplňovat pravidelné střídání ponožek a punčoch, a to párkrát za den, pokud je to nutné. Netřeba připomínat, že bavlněné ponožky se nemusejí tak často střídat jako například silonové punčocháče.

Ocet, jedlá soda, chytrá houba, tea tree olej

K používání krémů a antiperspirantů potlačujících zápach nohou se může přidat ještě omývání chodidel bylinnými odvary z dubové kůry, šalvěje, řepíku, mateřídoušky, bezu, nebo z octa.
Doporučuje se také recept našich babiček: vymývat octem i boty, nejen nohy. Pokud se někomu příčí používat ocet, nechť alespoň dvakrát do měsíce vystříká botky dezinfekčním a deodoračním přípravkem.
Jiné doporučení zní: vysypte si boty jedlou sodou a před použitím ještě použijte sodu na nohy. Mnohým lidem, kteří si stěžovali na dlouhotrvající zápachy nohou, pomohla takzvaná chytrá houba požírající bakterie a plísně Antimycosin nebo tea tree olej. Jedna kapka oleje denně pomůže šíření zápachu, ale vyplatí se používat jej pravidelně a důsledně.

Přijďte k nám, poradíme Vám, jak na zápach a pocení nohou a nabídneme Vám alternativní možnosti léčení tohoto problému, protože zápachu nohou se dá bránit ....