Bolavé a popraskané paty ? Takhle s nimi snadno zatočíte!

Může být na vině genetika, věk, ale i roční období. Právě v zimě totiž kůže celého těla trpí nadměrným vysušováním. Příliš suchá ztvrdlá kůže na patách praská, a posléze i hodně bolí. Jak jí pomoci?

Paty se ztvrdlou kůží zaprvé nevypadají zrovna hezky. V pokročilejším stadiu bývají vyloženě nehezké. A to už je sám o sobě problém, který si žádá urychlené řešení. I kdyby vás ale estetické hledisko – zvlášť teď v zimě – netrápilo, je tu ještě druhá věc. Jakmile začne zrohovatělá kůže praskat, paty začnou být velmi bolestivé. A nad tím už asi jen tak nemávnete rukou...

Jakmile paty začnou praskat, nastává problém

Pokud se ptáte, proč zrovna vy trpíte na bolestivé paty, vězte, že zatím může stát celá řada příčin. „Popraskané paty vznikají v důsledku zvýšené mechanické zátěže, kterou na ně vyvíjíte. Často se objevují u žen v těhotenství či u osob s nadváhou nebo u lidí, kteří mají práci, u které musí často stát.

K praskání může podle lékařů docházet také kvůli špatné obuvi nebo i z toho důvodu, že máte nadměrně silnou kůži na patách či sklony k vysoušení pokožky. Proto tímto problémem často trpí starší lidé, kteří obecně mají kůži sušší.

Ztvrdlá kůže je víceméně bezbolestná záležitost. To ale jen do té doby, než začne praskat.Navíc do prasklin se pak postupně dostávají nečistoty, které se časem zanítí a popraskané paty pak bolí o to víc.

Ztvrdlou kůži odstraňujte pravidelnou péčí

Pokud se chcete zbavit praskání a bolestivosti pat, je velmi důležité myslet na prevenci. „Odumřelá kůže na patách potřebuje pravidelně odstraňovat, a to minimálně jednou týdně,“  Nástrojů na její odstranění existuje celá řada, proto si musíte sami najít ten, který vám bude vyhovovat. Alespoň jednou za šest týdnů se doporučuje návštěva pedikúry.

 

Pro domácí použití jsou vhodnější speciální škrabky, jejichž použití je o něco bezpečnější a příjemnější.“ U skleněných škrabek je, dá se říct, téměř nulová šance na poranění.

Vysoušení pokožky je zvlášť teď v zimě normální. Nezapomínejte proto na pravidelnou hydrataci; profimediaVysoušení pokožky je zvlášť teď v zimě normální. Nezapomínejte proto na pravidelnou hydrataci

Další možností jsou pemzy. Ty seženete v široké škále hrubosti. Existují i pemzy z vulkanických kamenů, které dodávají kůži některé minerály. Nevýhodou oproti jiným odřezávačům je ovšem fakt, že kůži nebrousí, ale spíše třepí.

Hlavně na odstraňování ztvrdlé kůže nepoužívejte kleštičky nebo nůžky. To proto, že jakmile pokožka opět ztvrdne, vzniknou ostré výčnělky, které se zatrhávají o ponožky.

Velmi důležité je také chodidla po odstraňování kůže důkladně promazat výživným krémem. Obecně určitě nezapomínejte na pravidelnou hydrataci, klidně i vícekrát denně.

Jaké přírodní metody pomohou?

V první řadě je skvělé provádět pravidelné regenerační lázně. Ty mohou klidně následovat vždy po odstraňování ztvrdlé kůže.

Lázeň by neměla být ani příliš horká, ani studená. Na pocit vám to musí být příjemné. Hodí se, když do vody přidáte mořskou sůl, výtažek z heřmánku nebo nějaký olejíček – například tea tree, levandulový či konopný, který dokáže ošetřit i hlubší ranky a praskliny.

Vsadit můžete i na tradiční babské rady. Jednou z nich je sádelný zábal. Stačí chodidla namazat, zabalit do igelitového sáčku a poté vložit do bavlněných ponožek. Podobné účinky má i tvaroh, který navíc zmírňuje horkost, jež může způsobovat případný zánět v patách.